Een EU-functionaris vertelde Reuters dat het Europees Parlement dinsdag zal stemmen over de wetgeving om 20 miljard euro (21,5 miljard dollar) uit de koolstofmarkt van de EU te halen, deels door de verkoop van koolstofvergunningen eerder dan gepland te houden.

Het plan is bedoeld om extra geld in te zamelen dat landen kunnen besteden aan de uitbreiding van hernieuwbare energie en energiebesparende renovaties ter vervanging van Russisch gas, en projecten om de zware industrie te helpen koolstofarm te worden.

De regels zijn vorig jaar overeengekomen door onderhandelaars van EU-landen en wetgevers, dus de stemming van dinsdag is een formaliteit en zal naar verwachting de overeenkomst zonder wijzigingen goedkeuren. Naar verwachting zullen de ministers van de EU-landen de overeenkomst deze maand ook goedkeuren.

De vroege CO2-veilingen kunnen pas beginnen als de regels formeel zijn goedgekeurd.

Vorige week stegen de koolstofprijzen naar recordhoogten boven 97 euro per ton - een beweging die sommige analisten deels toeschreven aan de vrees van marktdeelnemers dat de stemming zou worden uitgesteld tot april.

Daardoor zouden de eerste veilingen kunnen worden uitgesteld tot juli en zouden er dit jaar slechts 40 tot 45 miljoen extra CO2-vergunningen beschikbaar komen voor de markt, in plaats van de 65 miljoen die worden verwacht als de veilingen eerder van start gaan, aldus analisten van Energy Aspects.

Het bieden door speculanten heeft vorige week ook bijgedragen tot hogere prijzen, aldus Energy Aspects.

Benchmark EU koolstofvergunningen werden maandag verhandeld rond 92,20 euro per ton CO2, een daling van 1% ten opzichte van vrijdag.

De koolstofmarkt van de EU dwingt energiecentrales en fabrieken om CO2-vergunningen te kopen wanneer zij vervuilen, en is het belangrijkste beleid van het blok om de koolstofuitstoot te verminderen.

De EU is vorig jaar ook een belangrijke hervorming van de koolstofmarkt overeengekomen, waardoor de CO2-prijzen dit decennium zullen stijgen om snellere emissiereducties te stimuleren. Naar verwachting zullen de EU-wetgevers deze hervormingen in april goedkeuren.

($1 = 0,9297 euro)