Een Amerikaanse rechter zou vrijdag al kunnen beslissen over een definitief veilingschema dat een opsplitsing van Citgo Petroleum, de op zeven na grootste olieraffinaderij in de VS, zou kunnen forceren, zo blijkt uit rechtbankdossiers.

U.S. District Judge Leonard P. Stark keurde vorig jaar de verkoop van aandelen in Citgo's moederbedrijf goed om de Canadese mijnwerker Crystallex 970 miljoen dollar te betalen die het bedrijf verschuldigd is op grond van een onteigeningsvonnis voor zijn activa in Venezuela. Citgo is het kroonjuweel van de overzeese activa van Venezuela.

Het U.S. Treasury Department's Office of Foreign Assets Control (OFAC) heeft tot nu toe elke overdracht van eigendom of zeggenschap in Venezolaanse activa in de Verenigde Staten geblokkeerd en het is onduidelijk of een veiling zou doorgaan.

De rechter heeft aangegeven dat hij de speciale meester die toezicht houdt op de aandelenverkoop een periode van maximaal zes maanden zou geven om toestemming van OFAC te verkrijgen. De master zou kunnen voorstellen om ook zonder OFAC-goedkeuring door te gaan. Maar de onzekerheid zou sommige investeerders er waarschijnlijk van weerhouden een bod te overwegen.

Het door de rechter voorgestelde marketing- en verkoopproces voorziet in een stalking-horse bod - een startbod op de activa dat fungeert als een effectief reservebod - en in de verkoop van sommige of alle aandelen van de Citgo-moeder. Het aantal verkochte aandelen zou voldoende zijn om het vonnis van 970 miljoen dollar te dekken.

Citgo Petroleum werd in 2014 gewaardeerd op ongeveer 10 miljard dollar.

Veel bedrijven hebben nog geld tegoed na een grote golf van onteigeningen en nationalisaties onder wijlen president Hugo Chavez en draaien om Citgo, Venezuela's meest waardevolle buitenlandse bezit.

Houders van Venezuela's 2020-obligaties en advocaten van ConocoPhillips, die een vonnis van 1,2 miljard dollar tegen Venezuela heeft, zijn betrokken bij de beraadslagingen van de rechtbank over het verkoopproces.

Stark heeft zes keer de voorstellen voor de verkoop en het biedingsproces herzien. Op 29 september stelde hij de hoorzitting van vrijdag vast en voegde eraan toe: "De rechtbank verwacht op of rond 7 oktober een bijgewerkt voorstel voor een verkoopprocedure te ondertekenen."

Als de agenda wordt goedgekeurd, kunnen de formele biedingen over zeven maanden worden ingediend en kan de rechtbank binnen negen maanden na de door de rechtbank vastgestelde startdatum een hoorzitting houden om het hoogste bod te aanvaarden. De hele procedure omvat marketing, biedingen en kennisgevingen aan partijen.

Stark had eerder goedgekeurd dat investeringsbankier Evercore Group zou worden ingehuurd om de veiling uit te voeren.

Een woordvoerder van Crystallex gaf niet onmiddellijk commentaar. Conoco weigerde commentaar te geven. (Verslaggeving door Marianna Parraga en Gary McWilliams Redactie door Marguerita Choy)